ŘÍM - Křížem krážem Lateránem a Eskvilinem

Napsal SVĚT KOLEM NÁS (») 26. 1. v kategorii ŘÍM, přečteno: 262×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineca02fd86cac478411234d39ac7608536.jpg

Laterán si svou největší slávu prožil do 14. století, kdy Lateránský palác ještě byl oficiálním sídlem papežů a sláva přilehlé baziliky San Giovanni (Svatého Jana) si nijak nezadala s věhlasem dnešní baziliky Svatého Petra.

Dvě století trvající papežské schizma a vynucený odchod papeže do Avignonu však ukončili dobu slávy Lateránu, nicméně dodnes je oblast paláce a baziliky pod správou Svatého stolce a významnou památkou.

A za těmi nejkrásnějšími památkami této oblasti vyrazíme od Kolosea. Budeme stoupat do kopce po Via della Therme di Tito, až k bráně Domus Aurea. Obří koplex Domu světla vystavěl císař Nero. Až od jeho bran můžete vnímat jeho obrovskou rozlohu. I prostor dnešního Kolosea bylo jeho tehdejší součástí, v té době ovšem jako císařův bazén. Dodnes je sporem historiků, zda Nero skutečně nechal kvůli této gigantické stavbě zapálit Řím. Po jeho smrti ztrácí oblast význam a na místě bazénu je vystavěno Koloseum.

Místo samé není běžně přístupné. Prohlídka některých míst v oblasti Domus Aurea je možná o víkendech po předchozí dohodě. 

Přesto se tu však nachází místo, které bychom neměli rozhodně minout bez povšimnutí, Hostaria da Nerone. Restaurace s vynikající kuchyní, navštěvovaná především místními obyvateli, studenty i policisty. 

Rome-italy-osteria-da-nerone-and-colosseum-rome-airport-car-hire

Kolem University po Via Eudissiana dojdeme až na náměstí San Pietro in Vincoli se stejnojmeným slavným kostelem. Dominantou kostela je obrovská socha Mojžíše od Michelangela, ale také okovy Svatého Petra, vystavené pod hlavním oltářem. Je to místo pro klidné rozjímání i zbavení se svých pout, kterými se až příliš často ve svém živože spoutáváme.

Img2

 

Přímo z náměstí můžeme projít průchodem a po schodech až na rušnou třídu Via Cavour. Dům, pod kterým jsme prošli, patřil rodině Borgiů a za pontifikátu papeže Alexandera VI. byl sídlem jeho milenky a matky jeho dětí.

Po Via Cavour se dostaneme až na Piazza Esquilino s obeliskem a monumentálním chrámem Santa Maria Maggiore. Patří, spolu s basilikou Sv. Jana (Laterán) , Sv.Petra (Vatikán) a Sv.Pavla (jih Říma), mezi tzv. Papežské baziliky, Basilica maior. Mají Svatou bránu, která se otevírá pouze ve Svatý rok. Nejbližší Svatý rok je vyhlášen na rok 2025. 

Img-0542_2

Nádherný interiér baziliky z dob renezance a baroka však láká mnoho návštěvníků i v jiných létech, než ve Svatý rok. Nádherné mozaiky a hrobka papeže Sixta V. od Domenica Fontany, ale také hrob architekta Berniniho jsou největšími lákadly tohoto kostela.

Img-0536

Vchod do baziliky je z Piazza di Santa Maria Maggiore ( přes bezpečnostní rámy).

Od baziliky se nyní vydáme po dlouhé Via Merulano. Tato ulice byla postavena na přání papeže Jiřího XIII.  a spojuje dvě významné papežské baziliky, Santa Maria Maggiore a San Giovanni in Laterano. 

Basilica di San Giovanni in Laterano je již zmiňovaným církevním stánkem a někdejším papežským sídlem. Pravidelně na Zelený čtvrtek zde papež slouží mši. Ke kostelu Svatého Jana je připojen komplex budov Lateránského paláce se Sancta Sanctorum (Svatyně svatých) a Svatými schody ( schody z Pilátova paláce v Jeruzalémě, po kterých údajně kráčel Ježíš Kristus).  Obě pamětihodnosti jsou otevřeny denně, kromě středy a neděle dopoledne.

Okolo Lateránského paláce se nachází také dvě významné Papežské univerzity, Univerzita Antonianum a Lateránská univerzita s teologickými a filozofickými fakultami.

192302-788879102-big

Basilica-san-giovanni-in-laterano-roma-curiosita

Na dohled již vidíme Koloseum, kde naše cesta brzy skončí. Po Via di San Giovanni však míjíme baziliku San Clemente a to je místo, které bychom neměli jako Češi rozhodně minout.

Bazilika Svatého Klimenta je postavena na základech staré antické mincovny a pohanské kaple. Má rozsáhlé podzemnní prostory, které jsou přístupné formou placené prohlídky. V kostele jsou uchovávány ostatky Svatého Klimenta, které sem přinesli Cyril a Metoděj. Nemocný Cyril při této misi v Římě ve městě zůstává a natolik zaujal papeže svou učeností a čistotou, že po jeho smrti mu vypravuje, za účasti všeho římského duchovenstva, Apoštolský pohřeb (vyhrazený pouze papežům). Na výslovné přání umírajícího Cyrila je pohřben právě v této bazilice. A to přesto, že mu papež Hadrián II. nabízel hrobku v bazilice Svatého Petra ve Vatikánu, po boku zde již pochovaných papežů.

1-graubner-rim-0693petr-gatnar

Od baziliky je již nedaleko Koloseum a s ním i cíl tohoto malého putování po Eskvilinu a Lateránu.

Může se hodit:

Vstupné do Sancta Sanctorum 3,50 - 5 Euro (podle druhu prohlídky), doporučuje se rezervace

Vstup na Svaté schody je zdarma a to pouze po kolenou (nesmí již na ně vstoupit noha člověka)

Ke Koloseu a zpět se dostanete:

Metro trasa B: zastávka Colosseo (asi 600 m po Via Nicola Salvi)

Tramvaj č. 3: zastávka Colosseo (zastávka se nachází u Kolosea)

Autobusy: linky 60, 75, 85, 87, 117, 175, 186, 271, 571, 810, 850, C3

Jízdenky 1,50 Euro 100 minut platnost, 3,50 Euro celodenní

Vstup Domus Aurea, pouze víkendy, rezervace nutná

plné vstupné 14 €, vstup zdarma pro děti do 6 let. Ke vstupence je nutné přičíst rezervační poplatek ve výši 2 €. Více informací o rezervaci vstupenek na www.coopculture.it

Miloš Fiala     https://www.facebook.com/czechtravelling/

šíření článku je možné pouze s uvedením tohoto odkazu a v nezměněné formě

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a třináct