VODOPÁDY NA ŘECE KRKA

Napsal SVĚT KOLEM NÁS (») 4. 3. v kategorii CHORVATSKO, přečteno: 62×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online7.jpg

Poblíž chorvatské dálnice A1, u exitu Skrandin, leží jedna z TOP chorvatských přírodních atrakcí. Stísněným údolím řeky Krky se valí masy vod a přes řadu vodopádů si vytváří svou cestu k mořskému pobřeží.

Především na jaře, kdy v horách taje sníh, jsou vodopády velmi monumentální. Lákají nejenom turisty, ale také filmaře a mnozí "pamětníci" si jistě vzpomenou na filmy o Vinnetuovi. Řada ze scén těchto filmů se natáčela právě zde, nebo v blízkém okolí.

Park Krka je velmi rozsáhlý a zahrnuje dvě skupiny vodopádů, Skrandinski buk a Roški slap , ale také Visovacké jezero s klášterem a Klášter (monastir) Krka.

Pro návštěvu parku je nejčastěji využíván Skrandin. Městečko Skrandin (za Římanů Sardona) má celou řadu možností ubytování, od kempu až po hotel. Záleží na každém, zda chce na tomto malebném místě strávit nějaký čas, nebo se jen potěšit "masou padajích vod" a zase vyrazit vpřed za vysněným mořským pobřežím.

Druhou možností je malé městečko Lozovac. Leží na opačné straně řeky, více proti proudu. K příjezdu proto použijte až exit Šibenik. Možnosti ubytování a zábavy  jsou zde skromnější než ve Skrandinu. K vodopádům (Skrandinski buk)  jezdí autobus, který spojuje Lozovac a začátek vodopádů  v oblasti mlýnů.

Park je velmi rozsáhlý a chcete-li si vše prožít a prohlédnout v klidu a pohodě, strávíte zde minimálně dva dny. Monumentální je především první část vodopádové kaskády, Skrandinski buk. Roški slap je komornější, klidnější, ovšem o to více romantickou oblastí. 

Ve Skrandinu je kancelář a informační středisko NP Krka a zde si můžete koupit vstupenky do parku. V ceně vstupenky je i cesta lodí k úpatí vodopádů 

2_4

 3_4

Cesta kolem vodopádů vás povede směrem nahoru s mnoha vyhlídkovými místy, kde můžete sledovat jednotlivé prahy kaskády. Jsou to nádherná místa, naplněná mohutnou a čistou energií vody. Někdy úplně stačí jen usednout a naslouchat řeči vody.

15

22

Nahoře cesta končí v uprostřed mlýnů, mezi kterými protéká řeka. Jsou přístupné turistům a slouží jako skanzen dávné doby, kdy sloužily k mletí obilí pro široké okolí. V jednom mlýně postavil Nicola Tesla i vodní elektrárnu, jejíž proud sloužil k osvětlení Šibeniku. Zanikla po 1.světové válce. Části turbíny jsou zde vystaveny dodnes. 

26

Přes dřevěné chodníčky vinoucími se nad tichými tůněmi se dostanete na druhou stranu řeky a po stezce s mnoha vyhlídkami se opět dostanete dolů k úpatí posledního vodopádu.

31

24

Rošský vodopád je bariéra o celkové délce 650 metrů a šířce až 450 metrů, která začíná nevelkými kaskádami, kterým se říká poeticky Stříbrný náhrdelník (Srebrene ogrlice) a končí mohutným vodopádem, který také vystupoval v řadě filmů. 

45

Kaskády nad vodopádem se liší od divokého toku u Skrandinu. Řeka tu teče klidně, širokým tokem a vytváří řadu drobných prahů, vodopádů a klidných zátok. Je zde i výrazně méně turistů, než u Skrandinu a hodí se více k odpočinku a relaxaci, uprostřed nádherné přírody.

40  

37b

29

Dr.Miloš Fiala

Může se hodit

Vstupné do parku je 100 nebo 200 Kun, podle sezóny, je možné zakoupit i vícedenní variantu.

Ideální doba k návštěvě je květen, řeka má hojně vody a je zde minimum turistů. Popřípadě září, kdy park vyprázdní od prázdninových davů a u vodopádů se dá i v klidu vykoupat.

Cena vstupenky pro jednotlivce zahrnuje: 

  • 1x návštěvu všech pevninských lokalit NP Krka,
  • prohlídku archeologické lokality Burnum, mlýnů a etnografické sbírky u Skradinského vodopádu (Skradinski buk) a Rošského vodopádu (Roški slap) a Obezděné jeskyně (Ozidjana pećina) nad Rošským vodopádem
  • procházky všemi pěšími stezkami v NP Krka,
  • převoz lodí ze Skradinu ke Skradinskému vodopádu a zpět, s výjimkou období od začátku listopadu do konce března,
  • převoz autobusem od vstupu Lozovac ke Skradinskému vodopádu a zpět, s výjimkou období od začátku listopadu do konce března

Ze Skrandinu k Roškemu slapu jezdí výletní lodě z oblasti mlýnů (Lozovac). Lodní výlet není v ceně vstupenky a platí se zvlášť. Zpáteční jízdenka stojí 130 kun. Ale je možné se přesunout i vlastním vozem, cesty (nepříliš kvalitní) vedou ze Skrandinu i Lozovacu a jsou velmi špatně značené.

V ceně lodního výletu je prohlídka kláštera (30 min) na ostrůvku Visovac.

Parkování ve Skrandinu je dostatek, parkoviště začínají již na okraji městečka a velké parkoviště je i přímo u přístavu. Penziony a hotely mají svá bezplatná parkoviště.

K návštěvě  Monastiru Krka je nutno použít vlastní dopravu.

Dálniční poplatky 

https://www.chorvatske.cz/chorvatsko/dalnice-poplatky.html

Lodě z přístavu Skrandin k úpatí vodopádů vyjíždějí v hodinových intervalech. Kdo zakoupil vstupenku již v pokladně kanceláře NP Krka, jízdné neplatí. Prodej vstupenek do parku je na pokladně u vodopádů. 

Národní park Krka (Nacionalni park Krka): www.np-krka.hr

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a pět