OSTROV RAB - perla Jadranu

Napsal SVĚT KOLEM NÁS (») 28. 1. v kategorii CHORVATSKÉ OSTROVY, přečteno: 85×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online6_3.jpg

Krásný a zelený Rab je perlou mezi ostrovy severního Kvarneru. Svou nevtíravou krásou uchvátí každého návštěvníka a kdo jednou na Rabu byl, velmi rád se tam zase vrací. 

Pustý jih ostrova je místem trajektového přístavu Mišnjak. Trajekty, patřící společnosti Rapska plovidba v pravidelných intervalech putují mezi ostrovem a novým přístavem Stinica na pevnině, který v roce 2013 nahradil již nevyhovující přístav v Jablanacu. K přístavu Stinica se z ČR nejlépe a nejrychleji dostanete po chorvatské dálnici A1, až na Exit Žuta Lokva a dále po silnici č. 23 nádhernou vyhlídkovou trasou přes Severní Velebity až na pobřeží, kde se u města Senj napojíte na Jadranskou magistrálu. Po magistrále dále jižním směrem ještě 35 km k dobře značené odbočce do přístavu.

Od rabského přístavu (Mišnjak) silnice vede skalnatou pustou krajinou bez vegetace směrem k západní straně ostrova. Ta není vystavena bouřlivé Bóře vanoucí z vnitrozemí a je podstatně zelenější. Zde také najdete první pláže. Písčito-kamenitou Pudaricu a podobně vypadající Edvinu.

Silnice přes Barbat a Banjol vás zavede až do města Rab.

Img-7512_3

O Rabu se říká, že je Dubrovníkem severu. Je to nádherné starobylé město s kouzelnou atmosférou, kde se  můžete procházet množstvím úzkých uliček s kavárnami, restauracemi a spoustou cukráren s výbornou zmrzlinou. Historická část města je na úzkém poloostrově Kaldana. Od nového Rabu je oddělena zálivem s marínou a přístavem výletních jachet a člunů. Centrem starého města je náměstí (trg) Svatého Štefana s blízkou baštou Gagliardi, kterou v 15. století vybudovali Benátčané. Od náměstí vedou ulice kolem domů a paláců postavených v benátském stylu, stejně jako Knížecí palác a řady kostelů a klášterů.

1_3

2_3

Ulicí Gornja můžeme dojít až k rozhledně, která je u antických rozvalin. Odtud jsou nádherné výhledy na celé město i záliv.

Img-7483

Img-7507

Img-7506

Město a okolí nabízí velké možnosti k ubytování. Nejluxusnějším hotelem na ostrově je Imperial (Valamar Collection Imperial), který je v nádherném lesoparku nad marínou, asi 400-500 m od moře. Park a  poloha je asi hlavní devizou tohoto hotelu, protože hotel sám má poněkud nudnou atmosféru a příliš nenadchne.

Img-7523

Ten kdo míří spíše za plážovými radovánkami, má mnoho možností například v oblasti Suha Punta, poloostrově Frkanj a u vesnic Kampor a Supetarska Draga. Tedy míst s mnoha plážemi kamenitými i písečnými, hotely, penziony a restauracemi.

Poloostrov Frkanj a jeho známou nudistickou pláž Kandarola proslavil anglický král Eduard VIII , který se zde koupal se svou manželkou v roce 1936. Od té doby místní Kandarole říkají Anglická pláž.

Mohlo by se hodit:

Supermarket (Konzum), lékárna, autobusové nádraží, nemocnice a velké parkoviště je za hotelem Imperial, u silnice směr Supetarska Draga a Lopar. V historickém centru se běžně zaparkovat nedá.

Natankovat palivo je možné v Rabu (za marínou) a v Banjolu, obě jsou čerpací stanice INA

Chorvatské dálnice jsou placené, poplatky (mýtné) jsou v tomto odkazu

https://www.chorvatsko.cz/moto/poplatky.html

Plavební řád a cena trajektů

https://www.hrvaska.net/cz/ostrov-rab-jizdni-rad-trajektu-cz.htm

Je zde uveden v tabulce i druhý trajekt (z ostrova Krk) , ten je ovšem dražší a s menší frekvencí plaveb než trajekt z přístavu Stinica

Na cestě od pobřeží k dálnici, při cestě zpět, jsou u silnice (poblíž farem)  stánky prodejců medu a ovčího sýra. Rozhodně doporučuji si koupit, jsou vynikající..

MILOŠ FIALA

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a pět